Eğitimde Biz De Varız Projesi

Eğitimde Biz De Varız Projesi

Eğitimde Biz de Varız!

Proje Künyesi
Kurum : Karadeniz Yeni Ufuklar Derneği
Amacı : Samsun'un Vezirköprü ve Alaçam ilçelerinde okulu terk etme riski taşıyan kız çocuklarının farklı kariyer yolculukları hakkında bilgi sahibi olmalarının sağlanması, hakları konusunda güçlenmesi ve nitelikli eğitime devam etmeleri konusunda fırsat eşitliğinin desteklenmesi
Bölge : Samsun
Hibe Tutarı : 286.339 TL
Proje Ortağı : Genç Liderler ve Girişimciler Derneği Samsun Şubesi, Samsun Muhtarlar Derneği, Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği
Proje Süresi : 18 Temmuz 2022 – 21 Temmuz 2023
Durumu : Başlıyor
Proje Yılı : 2022

MEVCUT DURUM

Çocuk yaşta evlilik, birçok yerde olduğu gibi Samsun’da da özellikle kız çocuklarını etkileyen ve çok yönlü ele alınması gereken toplumsal bir sorundur. Bu soruna yol açan en önemli unsurlardan biri de çocukların eğitime devam edememesidir.

Samsun merkezinden uzaklaştıkça kırsalda yer alan Vezirköprü, Asarcık, Ayvacık, Alaçam gibi ilçelerde yaşayan çocukların, eğitim, sağlık ve beslenme imkânlarından daha az yararlanabildiği gözlemlenirken; bölgedeki eğitim düzeyi düşük, çocukluğunu kentsel yerleşim yerleri dışında geçirmiş olan kız çocuklarının, erken yaşta evlenme riskine de daha fazla maruz kaldığı görülmektedir.

Bu doğrultuda; okulu terk etme riski taşıyan ortaokul ve lise çağındaki kız çocuklarının farklı kariyer yolculukları hakkında bilgi sahibi olmalarının sağlanması, eğitim ve mentorluk süreçleriyle güçlendirilmesi, başarılı rol model kadınlarla buluşmaları gibi koruyucu önleyici çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.
Bu doğrultuda hazırlanan Projemiz; Samsun'un Vezirköprü ve Alaçam ilçelerinde okulu terk etme riski taşıyan kız çocuklarının farklı kariyer yolculukları hakkında bilgi sahibi olmalarının sağlanması ve  nitelikli eğitime devam etmeleri konusunda fırsat eşitliğinin desteklenmesi amacıyla hazırlanmıştır.

Proje ortaklarımız arasında Genç Liderler ve Girişimciler Derneği Samsun Şubesi, Samsun Muhtarlar Derneği, Türk Psikolojik Danışma ve Rehberlik Derneği yer almaktadır.