3 Çılgın Kadın Aktivist Aranıyor Projesi

3 Çılgın Kadın Aktivist Aranıyor Projesi

Gerekçe ve Amacımız:
Karadeniz Yeni Ufuklar Derneğimiz tarafından hazırlanan ve AB Sivil Düşün Programı tarafından desteklenen 3 Çılgın Kadın Aktivist Aranıyor Projemiz; örnek bir hak temelli izleme ve değerlendirme çalışması yaparak Samsun’da son 1 yılda kadının güçlenmesi alanında kamu kurumları ve belediyeler tarafından yapılan çalışmaların sayısı ve niteliğine dikkat çekmek amacıyla oluşturulmuştur.

Samsun, TEPAV tarafından yapılan 81 İlde Türkiye’nin Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Karnesinde ise 25. sırada yer almıştır. Araştırmaya göre Samsun'da kadınların siyaset ve ekonomide temsil edinme oranı ülke ortalamanın çok altında yer almaktadır. Bu nedenle yerelde cinsiyet eşitliğinin sağlanmasına yönelik plan ve politikaların oluşturma süreçlerinde kadınları " dahil etme ve dikkate alma" büyük önem arz etmektedir.

Ayrıca 2012 yılından beri Kadın Dostu Kent Samsun Projesi kapsamındaki 12 pilot il arasında yer alan Samsun, bu alanda önemli birçok çalışmalara imza atmıştır. Ne yazık ki, son yıllarda Kadın Dostu Kent Samsun çalışmaları çok fazla gündeme gelmemektedir. Covid -19 Pandemi süreciyle birlikte söz konusu bu çalışmaların mevcut durumu ve kurumlar tarafından kadınların güçlenmesi alanında yürütülen faaliyetlerin neler olduğu merak konusudur.

3 Çılgın Kadın Aktivist Aranıyor Projemiz, kapsamında gönüllü olarak seçilen üç aktivist ile birlikte ildeki kurumların son 1 yılda toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamaya yönelik hazırladıkları ve uyguladıkları plan, proje ve faaliyetler masaya yatırılacaktır.

Neler Yapacağız?

Ağustos – Kasım 2021 tarihleri arasında devam edecek olan 3 Çılgın Kadın Aktivist Aranıyor Projemizin; üç temel faaliyeti bulunmaktadır.

1. Faaliyet: 18- 55 yaş arası, sivil topluma ve değişime inanan, projedeki izlemelerde gönüllü olarak görev alacak 3 kadın aktivistin seçimi yapılacak,

2. Faaliyet: Valilik, Büyükşehir Belediyesi, İlkadım, Atakum, Canik ve Tekkeköy İlçe Belediyelerine son 1 yılda toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamaya yönelik hazırladıkları ve uyguladıkları plan, proje ve faaliyetlere yönelik izleme ve değerlendirme faaliyeti yürütülecek,

3. Faaliyet: İnternet üzerinden 3 gönüllü kadın aktivistin katılımı ile bir webinar gerçekleştirilecektir.

Projeden elde edilen tüm bilgi ve kazanımlar, sosyal medya araçları ve bilgi iletişim teknolojilerinin sunduğu avantajlar kullanılarak kamuoyu ile anında paylaşılacaktır.